100 % grön el för Saint-Gobain i Norden
Hållbarhet står högt på agendan för Saint-Gobain och från och med den 1 januari har verksamheter inom Saint-Gobain i Norden gått över till grön el.
Saint-Gobain vill erbjuda kunderna de bästa lösningarna för ett hållbart byggande och har satt som mål att minska sin miljöpåverkan – särskilt när det gäller klimatavtrycket. I synnerhet arbetar Saint-Gobain med att minska sina koldioxidutsläpp med 20% *, och i detta sammanhang är övergången till förnybar el i Norden ett naturligt steg.
- Vi uppskattar att övergången reducerar vår miljöpåverkan med cirka 40 000 ton CO2/år, vilket motsvarar ungefär 40 000 tur- och retur-resor Stockholm-New York, säger Camille Fabre, Sustainability Director Saint-Gobain Norden/Baltikum.
Hållbara byggnaderÖvergången till grön el innebär också att Saint-Gobain i Norden nu ännu mer än tidigare kommer att kunna leverera produkter med reducerad koldioxidpåverkan sett till produkternas livscykel, vilka också bidrar till mer hållbara byggnader som kan certifieras enligt LEED, BREEAM eller Miljöbyggnad.
Att byta till grön el är bara ett av många steg som Saint-Gobain tar för att utveckla mer hållbara lösningar. Bland annat fokuserar koncernens Eco-innovationsstrategi på att förbättra och uppfinna morgondagens lösningar, med minskad miljöpåverkan och ytterligare hållbarhetsfördelar.
*avser indirekt och direkt förbrukad energi under tiden 2010-2025.
Saint-Gobain SwedenSaint-Gobain är en världsledande aktör inom samhällsbyggnad som utvecklar, tillverkar och marknadsför byggmaterial med hög prestanda, innovativa lösningar på utmaningar som tillväxt, energieffektivitet och miljöskydd.
Saint-Gobain Sweden AB är företaget bakom varumärkena Dalapro, Gyproc, ISOVER och Weber. Företaget ingår i den franska Saint-Gobain-koncernen med ca 170 000 anställda. I Sverige bidrar drygt 800 anställda till en omsättning på ca 3 miljarder SEK.
► Läs mer på Saint-Gobain Swedens hemsida
ISOVER – En världsledare med historiaDet välkända varumärket Gullfiber skapades år 1967 men redan år 1963 inledde det Billesholmsförankrade företaget ett samarbete med världsledaren Saint-Gobain. Bolaget är idag en del av koncernen Saint-Gobain och ISOVER är det gemensamma internationella varumärket för isolerdivisionen.
Saint-Gobain består idag av mer än 1400 konsoliderade företag med ca 170 000 anställda. Tillverkningen sker i 66 länder över hela världen och år 2015 hade Saint-Gobainkoncernen en omsättning på ca 39,6 miljarder Euro.
Fler nyheter
2023-05-02- | Stort intresse för Gyproc Handbok 10 |
2023-04-26- | Gyprocs hållbarhetslöfte för ett Hållbart Uppsala län |
2023-04-17- | Gyproc jubilerar med en tionde upplaga av Gyproc Handbok |
2023-01-27- | Gyproc medverkar till utgivningen av Natur & Miljöboken |
2023-01-27- | Gyprocs lösningar i NollCO2-certifierat polishus |